Chciałbym zasięgnąć opinii Pana Redaktora w sprawie takiego oto rozdania:
♠
---
♥
A D 8 7 6 5 3
♦
3
♣
K D W 9 3
♠
D 10 8 6 4
♥
4
♦
W 10 9 8 7
♣
10 5
♠
A K 9 5 3
♥
W 10 9
♦
K 2
♣
A 8 4
♠
W 7 2
♥
K 2
♦
A D 6 5 4
♣
7 6 2
West
North
East
South
pas
pas
4 ♥
ktr.
pas
4 ♠
pas
pas
5 ♥
pas
pas
5 ♠
pas...
Rozgrywki II ligi.
Siedziałem na S. Wzięliśmy nędzne 200.
Kto bardziej zawiniÅ‚ po naszej stronie (chyba każda z odzywek mogÅ‚aby być tematem do osobnej konsultacji) i jak należaÅ‚oby licytować z obu stron, gdybym po kontrze od razu podniósÅ‚ do 5♥ (czy to jest teoretycznie sÅ‚uszne posuniÄ™cie)?
Pozdrawiam - Damian
RozwiÄ…zanie problemu:
Damianie,
Przede wszystkim rozgrzeszam Twoje poczynania, po prostu nie zrobiÅ‚eÅ› nic zÅ‚ego. Jedynie, jeÅ›li już zdecydowaÅ‚eÅ› siÄ™ licytować wyżej, to mogÅ‚eÅ› zgÅ‚osić 5♦, po których partner zapewne skontrowaÅ‚by 5♠ na zasadzie: oni maja tylko piki, a my kiery, kara i trefle - 11 lew na same piki nie wezmÄ….
Otwarcie 4♥ może budzić wÄ…tpliwoÅ›ci, bowiem, mimo że partner jest po pasie, Å‚atwo sobie wyobrazić u niego kartÄ™ wystarczajÄ…cÄ… na szlemika, a przy super wybranych 11 PC (znikoma szansa!) - nawet szlema. Inna rzecz, że ewentualne otwarcie 1♥ też nie wyglÄ…da dobrze, gdyż przeciwnicy Å‚atwo znajdÄ… piki. Tak czy inaczej N, z tak ekstremalnie ukÅ‚adowÄ… kartÄ…, powinien być gotowy do licytacji na poziomie piÄ™ciu. JeÅ›li otworzyÅ‚ 4♥, to w żadnym razie nie powinien spasować na 4♠, lecz zgÅ‚osić 5♣ (zwÅ‚aszcza w tych zaÅ‚ożeniach nie byÅ‚o to trudne, a wrÄ™cz konieczne, gdyż w korzystnych zaÅ‚ożeniach, trzeciorÄ™czne 4♥ może być też bardzo sÅ‚abe, wiÄ™c trzeba poinformować partnera, że tym razem mamy niezwykle dobrÄ…, ukÅ‚adowÄ… kartÄ™). Wtedy S, po 5♣, zgÅ‚osiÅ‚by zapewne 5♦ w sensie cue-bidu (przecież ma dwie dobre wartoÅ›ci: ♥K i ♦A, a partner sam wspiÄ…Å‚ siÄ™ na poziom piÄ™ciu). W ten sposób można osiÄ…gnąć szlemika. A jeÅ›li nie, to już na pewno nie obyÅ‚oby siÄ™ bez kontry na 5♠.
Z kontrolki wynika, że tylko jedna para (na 16) dotarÅ‚a do szlemika, a już +500, za 5♠ z kontrÄ…, byÅ‚o wyraźnie powyżej Å›redniej.
Licytacja obustronna, w której wystÄ™pujÄ… odzywki skaczÄ…ce, tworzy sytuacje decyzyjne w warunkach niepewnoÅ›ci (uniemożliwia wymianÄ™ informacji). Należy jednak pamiÄ™tać, że ten brak informacji stwarza problemy nie tylko nam, ale i stronie przeciwnej. Wynika stad ogólna zasada postÄ™powania przy rÄ™kach ukÅ‚adowych: