ChciaÅ‚bym siÄ™ poradzić Pana, jak przelicytować pewne rozdanie w systemie Wspólny JÄ™zyk. LicytacjÄ™ otwiera W.
♠
A K 9 4 3
♥
K 8 6 4
♦
A 10 6
♣
A
♠
W
♥
5
♦
K 8 7 5 4
♣
K D W 6 3 2
Pozdrawiam - Adam
RozwiÄ…zanie problemu:
♠
A K 9 4 3
♥
K 8 6 4
♦
A 10 6
♣
A
♠
W
♥
5
♦
K 8 7 5 4
♣
K D W 6 3 2
Licytujemy (WJ):
West
East
1 ♣
?
NiewÄ…tpliwie rÄ™ka W upoważnia do otwarcia 1♣. Mamy 18 PC w samych kontrolach. Ale wyżej jÄ… należy oceniać w kontekÅ›cie gry kolorowej, niż bezatutowej (brak wysokich blotek).
Problemem jest dla nas rÄ™ka E. OczywiÅ›cie podstawowym wariantem otwarcia 1♣ jest rÄ™ka BA w sile 12-14 PC i pod tym kontem ustawiamy naszÄ… licytacjÄ™. Przy kolorach mÅ‚odszych nasze myÅ›li biegnÄ… zwÅ‚aszcza ku 3BA, ale z drugiej strony rÄ™ka E jest niezwykle ukÅ‚adowa i przy zastaniu rÄ™ki wymarzonej, np.:
♠
A 9 4
♥
10 8 6 4
♦
A 6
♣
A 10 7 5
♠
W
♥
5
♦
K 8 7 5 4
♣
K D W 6 3 2
już 12 PC daje praktycznie wykładanego szlemika w trefle. Ale by tak się stało, otwierający powinien mieć 3 asy, czterokartowy fit treflowy i dubla karo. Ten niezwykle optymistyczny scenariusz możesz odrzucić, gdyż tak daleko idące marzenia nie spełniają się w życiu nigdy.
A jak wyglÄ…da sytuacja z kontraktem karowym. Otóż w kara chcielibyÅ›my grać dopiero przy ficie czterokartowym (to m.in. dlatego tak namawiam do otwarcia 1♦ z czwórki, także z ukÅ‚adem bezatutowym). W każdym innym przypadku, przy przygotowawczym 1♣, gra w trefle nie nie bÄ™dzie gorsza od karowej. Z tego wynika, że powinniÅ›my gÅ‚ównie akcentować nasze trefle. JeÅ›li tak, to pojawia siÄ™ pierwsza możliwość; zgubić w licytacji piÄ…te karo, traktujÄ…c nasza rÄ™kÄ™ jako:
♠ W ♥ 7 4 ♦ K 8 5 4 ♣ K D W 6 3 2
i skoczyć na 3 ♣ - inwit do koÅ„cówki na szeÅ›ciu treflach (wyklucza 4s). Taki skok ma tÄ™ wadÄ™, że z maksimum przygotowawczego trefla otwierajÄ…cy zgÅ‚osi 3BA niezależnie od lokalizacji figur, gdyż wg ustaleÅ„ lansowanych przez Krzysztofa Jassema zgÅ‚oszenie koloru prze otwierajÄ…cego w sekwencji:
1♣ 3♣
3♦/♥ /♠
nie służy przelicytowaniu zatrzymań, lecz wskazuje longer i silny wariant trefla. A więc 3BA zarzuca się na zasadzie; może wychodzi, może nie trafią wistu. Takie praktyczne podejście ma tę zaletę, że brydż jest wtedy znacznie łatwiejszy.
W omawianym rozdaniu:
♠
A K 9 4 3
♥
K 8 6 4
♦
A 10 6
♣
A
♠
W
♥
5
♦
K 8 7 5 4
♣
K D W 6 3 2
West
East
1 ♣
3 ♣
?
W musi teraz podjąć kolejnÄ… trafna decyzjÄ™ - zgÅ‚osić 3BA. Statystycznie rzecz ujmujÄ…c taka licytacja jest sÅ‚uszna, gdyż partner ma maksimum 3 piki, a statystycznie mniej niż trzy. A nawet jeÅ›li ma trzy piki, 3BA może być nadal optymalnym kontraktem. JeÅ›li zaÅ› W automatycznie zgÅ‚osi 3♠ (silny na pikach), to nie wymagajmy od E, by zgÅ‚osiÅ‚ po nich 3BA. Zapewne powtórzy swoje trefle w obawie, że ewentualne 4♦ partner potraktuje jako cue-bid uzgadniajÄ…cy piki. Teraz W powinien zgÅ‚osić naturalne 4BA (miejmy nadziejÄ™, że tak je zrozumie partner), które zakoÅ„czy licytacjÄ™.
Rozdanie to pokazuje, że automatyczne "krÄ™cenie korbÄ…" w kierunku wskazanym przez system nie gwarantuje optymalnych kontraktów. O sukcesie bardzo czÄ™sto decydujÄ… trafne decyzje (wybory) poszczególnych graczy. Decyzje oparte o statystykÄ™, uwzglÄ™dniajÄ…ce zasadÄ™ antycypacji, a wiÄ™c wymagajÄ…ce od graczy tzw. plastic valuation.
NawiÄ…zujÄ…c do systemu, zapewne zapytasz Adamie:
Jak należy licytować układową rękę (np. 5-5) na kolorach młodszych w sile inwitu w sekwencji:
♠
A K 9 4 3
♥
K 8 6 4
♦
A 10 6
♣
A
♠
W
♥
5
♦
K 8 7 5 4
♣
K D W 6 3 2
West
East
1 ♣
1 ♦
1 ♠
?
JeÅ›li chcesz w tym rozdaniu pójść Å›cieżkÄ… wiodÄ…cÄ… do sprzedania ukÅ‚adu 5-5+ na mÅ‚odszych, w opisie systemu WJ 2010 nic na ten temat nie znajdziesz. OdsyÅ‚am CiÄ™ do mojej książki "Wspólny JÄ™zyk XXI w." WÅ‚adysÅ‚aw Izdebski