<< Powrót do listy problemówProblem nadesłany przez Ryszard Pawiński
ProszÄ™ o podanie w jasny sposób metodÄ™ liczenia zapisu sportowego
Ryszard
RozwiÄ…zanie problemu:Ryszardzie,
ZakÅ‚adam, że znasz zasady zapisu robrowego (towarzyskiego). JeÅ›li nie, to koniecznie przeczytaj książkÄ™ "SzkoÅ‚a Brydża - od podstawówki do liceum". Zapis wskazuje nam cel do którego zmierzamy; w brydżu robrowym jest nim gra na tzw. partiÄ™, a nastÄ™pnie robra. W brydżu sportowym każde rozdanie jest jakby osobnÄ… grÄ…, a wynik w nim osiÄ…gniÄ™ty porównujesz do wyników par, którzy grali to samo rozdanie na drugim stoliku (mecz) lub na wielu stolikach (turniej). Dlatego brydż sportowy nazywamy także porównawczym. To bardzo lakoniczny opis istoty brydża sportowego, gdyż znowu wychodzÄ™ z zaÅ‚ożenia, że wiesz na czym polega mecz brydżowy oraz turniej brydżowy.
Różnice miedzy zapisem robrowym a sportowym sÄ… niewielkie. Otóż w brydżu sportowym istnieje premia za wygranÄ… częścówkÄ™. Na przykÅ‚ad jeÅ›li zagramy i wygramy 2♠ (8 lew), to zapiszemy do kontrolki (meczowej - gdy gramy w meczu, a turniejowej - przy grze w turnieju) wynik 110 (60+50).
Druga różnica tkwi w wysokoÅ›ci premii za partie, która w brydżu sportowym wynosi 300 (w robrowym - 200). Czyli jeÅ›li przykÅ‚adowo wygramy koÅ„cówkÄ™ 3BA (9 lew) , to zapiszemy do kontrolki 400. Uwaga! - W brydżu sportowym nie możemy zdobywać partii (robra) na raty.
Jeśli powyższa odpowiedź nie jest wystarczająca, koniecznie sięgnij do wskazanej wcześniej książki.
Władysław Izdebski