<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj
<< Powrót do listy problemów
Problem nadesłany przez Radek

WÅ‚adku,

Podczas towarzyskiego meczu przyszło nam licytować z kartami:


 D 8 6 4
 A K W 8 6 3
 ---
 W 8 2
 A K W 7 2
 7 2
 A 9 8
 K D 8
Licytacja:

West East
 1 1
 3 4
4 5
5  pas

 Po 5zgÅ‚osiÅ‚em 5uważajÄ…c, że moje 3byÅ‚o już nieco na wyrost. Z kolei partner uznaÅ‚, że nie ma mam cue-bidu kierowego i w ten sposób nie dograliÅ›my praktycznie wykÅ‚adanego szlemika. Gdzie zostaÅ‚ popeÅ‚niony bÅ‚Ä…d?
Radek
RozwiÄ…zanie problemu:

Radku,

Ile warta jest ręka W?


Ręka W:
 D 8 6 4
 A K W 8 6 3
 ---
 W 8 2

OtwierajÄ…c licytacjÄ™ mamy 11 PC + 2 pkt za piÄ…tego i szóstego kiera = 13 pkt, tyle i tylko tyle ile trzeba na otwarcie.

West East
1 1
?

A ile jest warta ta karta, gdy partner zgłosił piki?
Różne algorytmy sÄ… tu proponowane przez teoretyków. Ten najbardziej popularny w Europie nakazuje dodać 3 pkt za renons i 2 pkt. za boczny szeÅ›ciokart, a wiec mamy 16 pkt przeliczeniowych. Przy rekach ukÅ‚adowych taki automatyczny sposób liczenia punktów nie jest wskazany. Przypuśćmy, że rÄ™ka W wyglÄ…da tak:

Ręka W2:
 K W 8 6
 A K 9 8 6 3
 ---
 10 8 2

Znowu 11 miltonów, ale znakomicie zlokalizowanych, Teraz piÄ…ty as pik u partnera daje ok. 50% szans na realizacjÄ™ koÅ„cówki. A przecież koÅ„cówka popartyjna jest opÅ‚acalnÄ…, gdy szansa jej realizacji wynosi 38%.
Tak wiÄ™c zgÅ‚oszenie 4♠  z rÄ™kÄ… W2 nie jest niczym nagannym. ZwÅ‚aszcza w dzisiejszym brydżu wiele profesjonalnych par uważa, iż takie podniesienie do 4jest nieco blokujÄ…ce, obiecuje ukÅ‚ad 6-4 (duży ukÅ‚ad, maÅ‚a siÅ‚a) - może wygram, może przegram, może idzie coÅ› przeciwnikom.
WracajÄ…c do omawianego rozdania Twoje 3♠  byÅ‚o poprawne, choć jakość pików nie budzi optymizmu, np. rÄ™ka:

Ręka W:
 D W 8 6
 A K W 8 6 3
 ---
 10 8 2

jest bardziej urodziwa.

West East
1 1
3 4
?  

Ręka W:
 D 8 6 4
 A K W 8 6 3
 ---
 W 8 2

Czy cue-bid poniżej dogranej jest obowiązkowy?
Jak zwykle zdania w tym temacie sÄ… podzielone. RÄ™ka zlimitowana z zasady powinna cue-bid gÅ‚osić obowiÄ…zkowo, przecież o swej sile powiedziaÅ‚a już wczeÅ›niej. Jednak, jeÅ›li uznaÅ‚eÅ›, że Twoje 3byÅ‚o wyraźnie naciÄ…gane (ja tak nie uważam), to mogÅ‚eÅ› zgÅ‚osić po 4- 4. Partner, patrzÄ…c w swÄ… kartÄ™, na pewno nie uwierzy w to, że nie masz zatrzymaÅ„ w dwóch pominiÄ™tych kolorach i rozczyta TwÄ… akcje jako ostrzeżenie przed szlemikiem.

West East
1 1
3 4
4  5
?  

Co teraz?
Partner po twoich 4♦  mógÅ‚ siÄ™ wycofać na 4informujÄ…c, iż jego zaproszenie do szlemika (4), byÅ‚o niezbyt natarczywe, warunkowane maksymalnÄ… TwojÄ… kartÄ… (w ramach odzywki 3). Ale E wspinajÄ…c siÄ™ na poziom piÄ™ciu powiedziaÅ‚, że jego karta jest wyraźnie nadwyżkowa; zapewnia bilans na co najmniej 11, 5 lewy. Dlatego Twoje 5jest obowiÄ…zkowe, przecież w razie wÄ…tpliwoÅ›ci partner wycofa siÄ™ na 5.
Wasze kłopoty były spowodowane brakiem ustaleń w strefie szlemikowej. Jeszcze raz popatrzmy na obie ręce:

 D 8 6 4
 A K W 8 6 3
 ---
 W 8 2
 A K W 7 2
 7 2
 A 9 8
 K D 8

Gdyby E wiedziaÅ‚, iż 4jest cue-bidem krótkoÅ›ciowym, nie musiaÅ‚by siÄ™ zbytnio martwić o brak zatrzymania kierowego - przecież wtedy Twoje figury sÄ… poza karami. W Polsce modne jest ustalenie, iż po 3- 3BA zgÅ‚oszone przez E jest pytaniem o singla. Inna koncepcja stosowana przez profesjonalnych graczy nadaje odzywce 3BA znaczenie waitingu - zaproszenia do cue-bidu. Niezależnie, którÄ… z tych metod byÅ›my zastosowali, droga do szlemika byÅ‚aby wygodna jak autostrada.
WÅ‚adek






wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl