Problem nadesłany przez Grzegorz Zakrzewski

Panie Redaktorze,

1.
Czy transferowy trzeci kolor dotyczy tylko i wyłącznie sekwencji:
1    1
2    2 (transferowy trzeci kolor)

zaÅ› transferowy czwarty kolor sekwencji:
1    1
2    2 (transferowy czwarty kolor)

Czy też podobny schemat można zastosować jeszcze w innych przypadkach (osobiście nie przychodzi mi nic do głowy).

2. W systemie mojej drużyny ligowej, druga odpowiedź 2BA jest (prawie) zawsze GF, również w dwóch wspomnianych powyżej sekwencjach, gdyż przedkÅ‚adamy jednolitość w licytacji nad jej optymalność (trudniej wówczas o pomyÅ‚kÄ™).
Jakie zatem widzi Pan przeciwwskazania, aby w sekwencji:
2   2BA

2BA było GF, natomiast po przejściu przez gadżet 2 było zaledwie inwitujące.
Pozdrawiam - Grzegorz
PS: Po przeczytaniu artykułu w grudniowym ŚB trafiłem przez google na stronę szkolabrydza.pl i... serdecznie gratuluję wysokiej jakości i interesującej zawartości, z pewnością będę zaglądał tu częściej.
RozwiÄ…zanie problemu:

Ad. 1.
Panie Grzegorzu,
Ponieważ wywołał pan ten temat, więc gdy znajdę nieco czasu, opisze transferowy czwarty kolor w jeszcze jednej sekwencji:
1    1
2    2 (transferowy czwarty kolor).

ZachÄ™cam do przeczytania książki "Wspólny JÄ™zyk XXI" - znajdzie pan tam wiele interesujÄ…cych rozwiÄ…zaÅ„ podnoszÄ…cych wyraźnie precyzjÄ™ licytacji.

Ad.2.
Pewnie to da siÄ™ zrobić tak, jak pan mówi, ale moim zdaniem rozwiÄ…zanie, które zaproponowaÅ‚em jest lepsze.
Na przykład:
Moja wersja:
2    2
= forsujÄ…ce uzgodnienie trefli,
= forsujÄ…ce uzgodnienie kar.
Teraz otwierający może swe intencje przekazać na poziomie trzech, np. jego 3BA powie: Partnerze, zachęcasz mnie do gry kolorowej, ale ja proponuję jednak zostać na 3BA. Teraz E może z bardzo dobrą kartą wyjść,
mimo wszystko, powyżej 3BA, zmuszając W do cue-bidu.

Pana wersja:
2    2BA (FG)
3BA  ?
           uzgodnienie koloru mÅ‚odszego musi nastÄ…pić na poziomie czterech.

2    2BA (FG)
3BA  4 (inwit szlemikowy)

Teraz W niezależnie od chęci zmuszony jest dać cue-bid (ostatni moment, przecież partnerowi może chodzić jedynie o sprawdzenie zatrzymań), a więc bilansowanie cue-bidowe jest tu utrudnione.
Zasygnalizowałem ledwie problem, ale myślę, że resztę sam pan sobie dopowie...
PS: Zachęcam do aktywnego udziału w Panelu licytacyjnym oraz Quizach zamieszczanych w dziale Szkolenia.